پرونده ادبیات مقاومت
همایش بزرگ ادبی شهدای فاطمیون روز شنبه برگزار می‎شود
همراه با آیین پایانی جایزۀ ادبی شهید علیرضا توسلی (ابوحامد)
همایش بزرگ ادبی شهدای فاطمیون روز شنبه برگزار می‎شود
شعر میلاد حبیبی برای شهیدان افغانستانی مدافع حرم
شاعر اصفهانی و عضو چهارمین دورۀ آفتابگردان‎ها
شعر میلاد حبیبی برای شهیدان افغانستانی مدافع حرم
روز دوم: «کعبۀ دل مسکن شیطان مکن | پاک کن این خانه که جای خداست»
اردوی دورۀ چهارم و پنجم - بانوان شاعر آفتابگردان‎ها
روز دوم: «کعبۀ دل مسکن شیطان مکن | پاک کن این خانه که جای خداست»
فراخوان نخستین جشنوارۀ شعر ابوحامد
با اولین سالگرد فرمانده شهید علیرضا توسلی
فراخوان نخستین جشنوارۀ شعر ابوحامد
جنبش بایکوتِ آکادمیکِ اسرائیل
یادداشتی از دیوید پالومبو-لیو
جنبش بایکوتِ آکادمیکِ اسرائیل
صفحه 7 از 15ابتدا   قبلی   2  3  4  5  6  [7]  8  9  10  11  بعدی   انتها   
فراخوان انتصار برای حمایت شاعران از مسلمانان مظلوم میانمار

شهرستان ادب: این روزها، بار دیگر صحبت از كشتار وحشیانه مسلمانان مظلوم میانمار دلهای بسیاری را لرزانده است، تلخ تر اینكه این نسل سوزی بی محابا، در برابر بی‌تفاوتی چشم‌های تماشا و خاموشی رسانه‌های مسموم جهانی اتفاق می‌افتد.

شاعران را خداوند متعال به «انتصار» (داد ستاندن) در برابر ظلم امر كرده است:
« وَالشُّعَرَاءُ یتَّبِعُهُمُ الْغَاوُونَ (224) أَلَمْ تَرَ أَنَّهُمْ فِی كُلِّ وَادٍ یهِیمُونَ (225) وَأَنَّهُمْ یقُولُونَ مَا لَا یفْعَلُونَ (226) إِلَّا الَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَذَكَرُوا اللَّهَ كَثِیرًا وَانْتَصَرُوا مِنْ بَعْدِ مَا ظُلِمُوا وَسَیعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَی مُنْقَلَبٍ ینْقَلِبُونَ (227) »

 

 شاعران ما در بزنگاه ها اهل انتصار بوده اند. از حمایت از مظلومان فلسطین و لبنان تا حمایت از مردم مسلمان و مظوم سرزمین‌هایی چون سوریه، عراق، یمن، بحرین، عربستان و نیجریه، نمونه های آشكاری از این یاریرسانی‌های شاعرانه را شاهد بوده ایم. ظلمی كه به مسلمانان میانمار می شود نه تنها كم تر از آن موارد نیست بلكه نسبت به بعضی بی­رحمانهتر و خاموش‌تر است. این وظیفه‌ی شاعران  مسلمان است كه در وسع خود فریادی باشند برای یاری مسلمانان میانمار. 

شهرستان ادب ضمن تسلیت فجایع دردناک و عظیمی که اخیرا در میانمار اتفاق افتاده و برای احیای دادخواهی و انتصار که رسالتی قرآنی بر دوش شاعران موحد است، از همه شاعران آزاده دعوت می کند در پویش سرایش شعر با نام « سرود انتصار» شرکت کنند و آثار خود را به نشانی ارسال بفرمایند.

لازم به ذکر است پنج سال پیش پس از اولین موج خشونت‌ها علیه مسلمانان مظلوم میانمار نیز این فراخوان توسط شهرستان ادب منتشر شد و در پی آن، شعرهای زیادی از شاعران در پرونده شعر انتصار شهرستان ادب منتشر شد که هماکنون قابل خواندن است.

گفتنی‌ست موج جدید خشونت ها در میانمار پس از حملات هماهنگ شبه نظامیان به مقرهای پلیس و یک پایگاه نظامی در استان راخین تشدید شده است. در درگیری های اخیر بیش از 400 نفر کشته شده اند که بر اساس ادعای نیروهای امنیتی میانمار، اکثر آنها شبه نظامیان بوده اند. ارتش میانمار مدعی است عملیات پاکسازی منطقه از شبه نظامیان و تروریست ها را آغاز کرده و به نیروهای امنیتی نیز دستور داده شده است تا مراقب غیرنظامیان باشند. ولی مسلمانان روهینگیا که به بنگلادش فرار کرده اند، از آتش سوزی و کشتار وسیع مسلمانان توسط نیروهای امنیتی میانمار خبر می دهند که هدف اصلی از این اقدامات مجبور کردن مسلمانان برای ترک استان راخین بوده است.
خشونت‌های قومی میان بوداییان که اکثریت جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند و اقلیت مسلمان روهینگیا ،تاکنون هزاران کشته بر جای گذاشته و ده‌ها هزار نفر ، خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند.این مردم چهار درصد کل جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند. مسلمانان روهینگیا و برخی از محققان معتقدند که آن‌ها بومی ایالت راخین بودند که بعد‌ها با بر هم زدن ترکیب جمعیتی در این منطقه، اکثریت از دست آن‌ها خارج شد.

شاعران می‌توانند آثار خود را به نشانی ایمیل شهرستان ادب، یا در قسمت کامنت‌های سایت شهرستان ادب، یا برای آیدی اینستاگرام یا تلگرام شهرستان ادب ارسال کنند. 

آی‌دی تلگرامی شهرستان ادب:
shahrestaneadab@

ادامه مطلب