شهرستان ادب منتشر کرد:

نامۀ جمعی از زمرۀ ادبیات | به رأی‎دهندگان امروز | و رأی‎آورانِ فردا

06 اسفند 1394 19:36 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 10 رای
نامۀ جمعی از زمرۀ ادبیات |  به رأی‎دهندگان امروز  | و رأی‎آورانِ فردا

شهرستان ادب: در آستانۀ انتخابات مهم فردا -۷ اسفند ۱۳۹۴- نامۀ جمعی از اهالی ادبیات به مردم (رأی‎دهندگان) و نمایندگان پیروز انتخابات (رأی‎آوران) در شهرستان ادب منتشر می‎شود. این نامه که به امضای تعدادی از شاعران و داستان‎نویسان و نیز با همراهی جمعی از هنرمندان شهرستان ادب نگاشته شده است، به این شرح است:به نام خداوند جان و خرد

در طول تاریخ، هنرِ منزوی از مردم و خنثی دربرابر جامعه، همواره از بهترین مهره‎های سیاست‎بازانِ ستمگر و از گواراترین شکارهای ستمگرانِ خودسر بوده است. چنانچه، هنر بیدار، خارِ چشم ظالمان و مددکارِ بازوی خادمان بوده است.

برگ‎های درخشانِ ادبیات معاصر، سرشار از آزادگی و صلابت، ادبیات آگاهی و ادبیات مقاومت‎اند. به‎ویژه امروز که بداندیشان و دشمنانِ ایران عزیز از همه‎سو در کمین این نگینِ درخشانِ فرهنگ و ادب و تمدن جهان‎اند، اهالی ادب و شعر و داستان، دوشادوش دیگر ایرانیان، از هوشیاران و بیداران‎اند.

باور داریم که اهالی ادبیات، مرزبانان حریمِ زبان فارسی، هنر ایرانی و فرهنگ اسلامی‎اند و به عنوان گروهی کوچک از این سپاه بزرگ، برادران و خواهران هم‎وطن خود در سراسر کشور را به حضور آگاهانه، خردمندانه و مسئولانه در دو انتخاب مهم هفتم اسفند فرامی‎خوانیم. حضور در انتخابات به خودی خود، حافظ امنیّت، عزّت و تمامیّت ارضی ایران‎زمین است؛ اما حضوری که به آگاهی، خردمندی و مسئولیت‎پذیری آراسته شود برای آیندۀ ایران و فرزندانش سرنوشت‎ساز است. البته که ما آزادیم و مختار. آزادیم که رأی ندهیم و طمع‎کنندگان و درنده‎خویان کمین‎نشسته در مرزهایمان را در تجاوز و تعدّی جری کنیم. و آزادیم که رأی بدهیم و ایران مقتدر و متّحد را به دوستان و دشمنان یادآوری کنیم. چه خوش گفت فردوسی پاکزاد:

که ایران چو باغی‎ست خرّم‎بهار
شکفته همیشه گل کامگار

سپاه و سلیح‎ست دیوار اوی
به پرچینش بر نیزه‌ها خار اوی

اگر بفکنی خیره دیوار باغ
چه باغ و چه دشت و چه دریا، چه راغ

نگر تا تو دیوار او نفکنی
دل و پشت ایرانیان نشکنی

کزان پس بود غارت و تاختن
خروش سواران و کین‎آختن

زن و کودک و بوم ایرانیان
به اندیشۀ بد منه در میان

نیز، آزادیم که بی‎آگاهی و مسئولیت، باری به هر جهت، یا از سر کین‎جویی و لجاجت رأی بدهیم و سرنوشت کشور را به قضا و قدر بسپاریم. و آزادیم که با آگاهی، وجدان و احساس مسئولیت در برابر خدا و آیندۀ ایران رأی بدهیم و نقش مفید و مهمی در سرنوشت کشورمان داشته باشیم. چه دردمندانه و بیداردلانه نوشته است هنرمند بزرگ عرصه ادبیات داستانی، جاودان‎یاد نادر ابراهیمی:

« آری، این گونه اند مردمی که حقّ دانستن و قضاوت‎کردن، این حیاتی‎ترین حقوق خویش را به دیگران واگذار می‌کنند... آن‌ها که نمی‌جویند و نمی‌پرسند و نمی‌شناسند، خیل کوران را مانند، دل‌بستۀ بُن عصای بینایی؛ و وای اگر آن بینا به راه خویش برود نه راهی که کوران را آرزوست؛ و وای اگر آن به ظاهر بینا، خود در معنا کوری باشد که بُن عصای بیگانه‌ای را گرفته باشد!»

با  مطالعۀ میراث ادبی معاصر چگونه می‎توانیم خدعه‎های آمریکایی و انگلیسی را فراموش کنیم؟ با مطالعۀ شعر و داستان هنرمندان متعهد، چگونه یادمان برود شکست‎های تاریخی برآمده از جهالت را؟ به‎ویژه امروز باید هشیار باشیم که در حکومتِ مردم‎سالار این خود ماییم که خادم یا ظالم را بر خویش و بر دیگران می‎گماریم. و چه خوش گفت سعدی:

خداترس را بر رعیّت گمار
که معمار ملک است پرهیزگار

ریاست به دستِ کسانی خطاست
که از دستشان دست‎ها بر خداست

سرِ گرگ، باید هم اول برید
نه چون گوسفندانِ مردم درید

مسئولیت ما برای انتخاب هفتم اسفند، و پس از آن برای نظارت بر رفتار، گفتار و کردار نمایندگانمان مسئولیت بزرگی است. مسئولیت بزرگ دیگر هم بر گردن کسانی است که سر از این صندوق‎های سپید بر می‎آورند و بر آن صندلی‎های سبز تکیه می‎زنند. آوخ اگر فراموش‎کنند دستان پینه‎بسته‎ای را که نام ایشان را بر برگ‎ها نوشته‎اند؛ آه اگر از یاد ببرند دل‎های شکسته‎ای را که وعدۀ ایشان به خاطر سپرده‎اند. وای به حال ایشان اگر ندانند مدیونِ خانه‎های داغِ جوان‎دیده و کودکان مهرِ پدر ندیدۀ این دیارند. وای به حال ایشان اگر نفهمند که هنگام نشستن بر صندلی‎های سبز، شهیدان با ردای سرخشان، در راه‎روهای مجلس در رفت و آمدند و به قضاوت و نظارت میراث‎داران نشسته‎اند. و باز به قول سعدی:

الا تا به غفلت نخسبی، که نوم
حرام است بر چشمِ سالارِ قوم!

در این بیانیه از گروه و جناح خاصی حمایت نمی‎کنیم،  امیدواریم آنانکه در پندار به ایران و اسلام وفادارند و در کردار فرهنگ خمینی و خامنه‎ای را پاسدارند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شناخته شوند و امیدواریم خودنمایندگان خود را نمایندۀ ملت ایران جا نزنند.

بنا به کسوت فرهنگی و ادبی‎مان به همۀ رأی‎آوران هفتم اسفند -به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی- در همۀ حوزه‎های انتخابیه خطاب می‎کنیم:

بزرگوار! به فرهنگِ این کرانه برس
به سرزمینِ غزل‌های عاشقانه برس

چه گفت پیر؟ هنر نزدِ قومِ ایرانی است
به زادبومِ هنرهای هفتگانه برس

کاش -چون رهبر فرزانۀ انقلاب- همۀ مسئولان و نمایندگان کشور ما، به اهمیت فرهنگ و ادب در اعتلای ایران و اسلام توجه داشته باشند و آن را مقدّم بر انگیزه‎های منطقه‎ای، سیاسی و جناحی خود کنند.

حسن ختام این نامه، فرمایش مراد ایرانیان و امیر مؤمنان -امام علی (علیه السلام)- است که آن را خطاب به همۀ رأی‎دهندگان امروز و رأی‎آوران فردا باز می‎خوانیم، باشد که حضور ما در انتخابات هفتم اسفند، با برکت و با عظمت باشد.

و من کلامٍ له (علیه السلام) یحثّ اصحابه علی الجهاد
«خدا شكرگزارى را بر عهده شما نهاده، و امر حكومت را در دست شما گذارده، و فرصت مناسب در اختيارتان قرار داده است، تا براى جايزۀ بهشت با هم ستيز كنيد. پس كمربندها را محكم ببنديد، و دامن همّت بر كمر زنيد، كه به دست‎آوردن ارزش‎هاى والا با خوشگذرانى ميسّر نيست. چه بسا خواب‎هاى شب كه تصميم هاى روز را از بين برده! و تاريكى‎هاى فراموشى كه همّت‎هاى بلند را نابود كرده است!» (خطبۀ آخر نهج البلاغه).


 امضا:
ناصر فیض، مرتضی امیری اسفندقه، علی‎محمد مودب، علیرضا قزوه، علی اصغر عزتی پاک، محمدمهدی سیار، علی داودی، محمدرضا شرفی خبوشان، اسماعیل امینی، محسن پرویز، فریبا یوسفی، سمیرا اصلان‎پور، یوسف قوجق، علی‎الله سلیمی، مصطفی محدث خراسانی، حسین اسرافیلی، غلامرضا بکتاش، محمدحسین نعمتی، میلاد عرفان‎پور، ابراهیم اکبری دیزگاه، ساسان ناطق، مجید اسطیری، محمدرضا وحیدزاده، سید وحید سمنانی، حسن صنوبری، مهدی کفاش، محمدحسین انصاری‎نژاد، رضا شیبانی‎اصل، محمدقائم خانی، الهام عظیمی، نیلوفر بختیاری، محمد برزگر، احمدرضا رضایی، محمدامین اکبری، سیدعلی لواسانی و جمع دیگری از شاعران و داستان‎نویسان همراه با موسسه شهرستان ادب

 

کانال تلگرام شهرستان ادب در کانال شهرستان ادب با ادبیات به روز باشید شهرستان ادب تلگرام

تصاویر پیوست
  • نامۀ جمعی از زمرۀ ادبیات |  به رأی‎دهندگان امروز  | و رأی‎آورانِ فردا
  • نامۀ جمعی از زمرۀ ادبیات |  به رأی‎دهندگان امروز  | و رأی‎آورانِ فردا
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

تازه ها

پر بازدیدترین ها

 

انتشار قطعه موسیقی «این آمریکا چیست؟»
به مناسبت روز 13 آبان و به همت شهرستان ادب

انتشار قطعه موسیقی «این آمریکا چیست؟»

کاروان شاعران و نویسندگان ایرانی در پیاده روی اربعین
حضور شاعران و نویسندگان ایرانی در مسیر پیاده روی اربعین

کاروان شاعران و نویسندگان ایرانی در پیاده روی اربعین

سومین «ماه شعر» آفتابگردان‌ها برگزار می‌شود
امروز با حضور محمدرضا طهماسبی

سومین «ماه شعر» آفتابگردان‌ها برگزار می‌شود

گزیده نیمایی‌ آفتابگردان‌ها (۱)
نیمایی‌سروده‌های دوره‌ اول و دوم شعر جوان انقلاب اسلامی

گزیده نیمایی‌ آفتابگردان‌ها (۱)

نگاهی به اربعین‌سرایه‌های سال‌های اخیر
یادداشتی از نعیمه آقانوری

نگاهی به اربعین‌سرایه‌های سال‌های اخیر

بیشتر

پر بحث ترین ها