گزارشی از کارگاه داستان شهرستان ادب

28 آذر 1395 19:01 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
گزارشی از کارگاه داستان شهرستان ادب

شهرستان ادب: ‌‌‌کارگاه‌های داستان شهرستان ادب، مدت‌هاست روزهای یک‌شنبه در این مؤسسه برگزار می‌شود. مجید قیصری و علی‌اصغر عزتی پاک پنج سال است که جمع ثابتی از دوست‌داران و فعالان حوزۀ داستان را هر هفته گرد یکی دو داستان جمع می‌کنند و آن را نقد و بررسی می‌کنند.

در جلسۀ کارگاه داستان شهرستان ادب امروز، یکشنبه 28 آذر، ابتدا حمزه ولی پور، داستان «خاک» را، که در نخستین جشنوارۀ داستان کوتاه عاشورایی شیراز برگزیده شد، خواند. سپس اعضای جلسه به بررسی داستان از منظر فرم و مضمون پرداختند. مجید قیصری عنوان داشت که داستان از امکانات زیادی برای روایت قصه برخوردار است. یک اشارۀ مهم داستان به قصۀ کهن رستم و سهراب است، اشارۀ دیگر آن به ماجرای امام حسین (ع) و حضرت قاسم در کربلا، و اشارۀ سوم به ماجرای بریده شدن سر یحیای نبی در قیام خود. عزتی پاک گفت که داستان پراکنده شده و از تمرکز بر خط اصلی، که همان مواجهۀ پدری با جسد پسر شهیدش است، دور شده. موسوی‌نیا به پس‌زمینه‌هایی اشاره کردند که می‌توانست نخ تسبیح داستان قرار بگیرد، اما اکنون این‌طور نشده است.

در بخش دوم جلسه، داستان «گزارش» اثر بارتلمی از کتاب «یک درخت، یک صخره، یک ابر» مورد بررسی قرار گرفت. محمدقائم خانی عنوان کرد که بارتلمی در این داستان، روایت سرد و خشنی دارد، اما در بطن کار به ادبیات و تأویل رسیده است؛ مواردی چون اهمیت و قدرت «کلمه»، تعریف علمی «وجدان» برای استفاده از آن در جنگ و نام عجیب «نرم‌افزار» برای راوی، که می‌تواند نشان‌دهندۀ دغدغۀ فکری نویسنده به وضعیت فعلی کشوری مثل آمریکا باشد، نشانه‌هایی جدّی هستند که مخاطب را به فکر فرومی‌برند تا به لایه‌های زیرین متن برسد. علی‌اصغر عزتی پاک به سیطرۀ علم بر همه‌چیز، حتی وجدان انسان‌ها، اشاره کرد و موسوی‌نیا، نگاه نقادانۀ نویسنده به تسلط مجاری قدرت بر جریان علم را مورد توجه قرار داد. قیصری نیز به طنز مستتر در کار و نگاه طنازانۀ بارتلمی پرداخت. موسوی‌نیا از لزوم توجه هنرمند به زمانه صحبت کرد و داستان گزارش را از این منظر ستود؛ چرا که توجه به زمانه در کنار نگاه غنی فرمی و محتوایی به هنر، می‌تواند ارج و جایگاه اثر را ترفیع بخشد. از نظر او اکثر داستان‌های شاخص دنیا، موقعیت یا حادثۀ ویژه‌ای ندارند، بلکه نگاه تازۀ نویسندۀ آن‌ها توانسته است آن را جلوی چشم بیاورد و صیقل بخشد.


تصاویر پیوست
  • گزارشی از کارگاه داستان شهرستان ادب
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

تازه ها

پر بازدیدترین ها

 

فراخوان مسابقه شعرخوانی «صدای تو خوب است»
رادیو شعر و داستان برگزار می‌کند

فراخوان مسابقه شعرخوانی «صدای تو خوب است»

«برج قحطی» از زبان هادی حکیمیان
گفت و گو پیرامون رمانی موفق

«برج قحطی» از زبان هادی حکیمیان

نماشم؛ گفتگویی با طبیعت
یادداشتی از هانیه معینیان

نماشم؛ گفتگویی با طبیعت

از آن ز شاخ حقایق، به ما بری نرسید...
شعری از پروین اعتصامی در سالروز درگذشتش

از آن ز شاخ حقایق، به ما بری نرسید...

 کاش این نقاب عدل علی را نداشتیم!
شعری تازه از مهدی جهاندار

کاش این نقاب عدل علی را نداشتیم!

بیشتر

پر بحث ترین ها

فراخوان داستان باغ ملی

سالنامه 1395 شهرستان ادب

احمد عزیزی

شعر نیمایی