کارگاه آموزشی «شعر و معنویت» با تدریس دکتر قربان ولیئی

قربان ولیئی: غیبت معنویت، بحران شعر معاصر

04 شهریور 1395 11:10 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
قربان ولیئی: غیبت معنویت، بحران شعر معاصر
دومین روز از اردوی بانوان شاعر عضو دورۀ آفتابگردان‌ها به همت موسسه شهرستان ادب روز گذشته در زنجان برگزار شد

از جمله برنامه های این روز از اردوی زنجان بانوان شاعر عضو پنجمین دورۀ آفتابگردان‌ها، کارگاه آموزشی «شعر و معنویت» با تدریس دکتر قربان ولیئی، شاعر سرشناس و استاد دانشگاه بود.

 عصر روز دوم اردوی آفتابگردان ها به این کلاس دکتر قربان ولیئی اختصاص پیدا کرد. ولیئی در ابتدا گفت: غیبت اندیشه و معنویت غیبت هراس‌آوری در شعر معاصر است. شعر اتفاقی‌ست که در احساس یا عاطفه می‌افتد و در زبان خود را نشان می‌دهد. توانش زبانی و طبع شاعرانه این اتفاق را به شعر می‌کشد.

سرایندۀ مجموعه شعر «لحظۀ جهان» خاطر نشان کرد: نخستین سخن‌ها شعر بوده است. شعر دوباره نامیدن اشیا است و توفیق در نامیدن دوباره کار شاعران برجسته است. شاعر چنان اشیا را می نماید که گویی اولین بار است می بیند.

شاعران پس از انبیا برای ابلاغ معنویت برگزیده شده‌اند. ولیئی آغاز معنویت را رجوع به خود و کشف خود دانست و  برخی ویژگی های شخصیت معنوی از جمله تجربیات معنوی، شفقت، دوری از کینه ورزی، حدیث نفس، اهل مدارا بودن، صلح طلبی، در حال زندگی کردن و ابتهاج را برشمرد و تشریح کرد.  همچنین این شاعر و متخصص ادبیات عرفانی از راه های رسیدن به معنویت، به همنشینی با انسان‌های معنوی و تمرین برای رسیدن به حالات ذکر شده اشاره کرد.
کانال تلگرام شهرستان ادب در کانال شهرستان ادب با ادبیات به روز باشید شهرستان ادب تلگرام

تصاویر پیوست
  • قربان ولیئی: غیبت معنویت، بحران شعر معاصر
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

تازه ها

پر بازدیدترین ها

پر بحث ترین ها