موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب
Menu

سیار در شعرهای عاشقانه اش هم انقلابی است

13 اسفند 1390 12:01 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: با 0 رای
جایزه کتاب سال، شعر و نظر صاحب‌نظران
«سیار» در شعرهای عاشقانه‌اش هم انقلابی است/ شعر انقلاب یعنی شاعر ذاتا انقلابی باشد

خبرگزاری فارس: بیژن ارژن از شاعران کشور گفت: در عاشقانه‌ترین شعرهای «سیار» باز هم اندیشه‌های انقلابی هست و شعر انقلاب یعنی اینکه شاعر ذاتا انقلابی باشد نه اینکه شاعر از مجموعه‌ای کلمات شاخص شعر انقلاب به عنوان تزیین استفاده کند.


«بیژن ارژن» از شاعران کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره جایزه کتاب سال امسال و برگزیده شدن «محمد مهدی سیار» و ارزیابی او از این جایزه گفت: خیلی از این اتفاق خوشحالم؛ بسیار خوشحالم که شعر که هنر اول این مملکت است بعد از سالها دیده شد و در طوفان سیاست‌ها و کیاست‌های مسئولان گم نشد و یک شاعر به حق خود رسید. حکایت جایزه کتاب سال، حکایت آقای سیار نیست، حکایت جامعه شعری کشور است حالا فرقی ندارد این شعر سیار باشد یا هر اسم دیگر مهم این است که این جایزه شعر را دیدند. متاسفانه در این سالها شعر مورد بی‌مهری قرار می‌گرفت و هر وقت قرار بود نیم‌نگاهی به شعر شود، روز بعد یا هفته بعد تمام نگاه‌ها به سینما معطوف می‌شد.

وی افزود: دو سال پیش وقتی  در اختتامیه جشنواره شعر فجر صحبت از این بود که جایگاهی برای شعر در وزارت ارشاد تعیین شود و قائم مقام شعر تشکیل شد، دقیقا هفته بعدش شورای سینما تشکیل شد به ریاست رییس جمهور. امروز هم برای سینما سازمان تشکیل دادند ولی برای شعر قرار است چه کاری انجام دهند؟ با توجه به اینکه به گفته مقام معظم رهبری، شعر ثروت ملی و هنر اول ما است باید توجه‌ها به شعر بیشتر شود.

**یگانگی بین شعر و زندگی و اعتقاد سیار

ارژن درباره زبان شعری و اندیشه‌ شعری محمدمهدی سیار اظهار داشت: شعر آقای سیار، یک غزل کاملا امروزی با تمام زیبایی شناسی و مولفه‌های شعر امروز است، ضمن اینکه یک روح انقلابی در بطن شعر و ناخودآگاه شعرهای او حضور دارد. این روح انقلابی و آزادمنش و اعتقاد دینی که در آن است، در زیرساخت و درون‌مایه شعر است، ممکن است شعر او کاملا عاشقانه باشد ولی در همان شعر عاشقانه یک رگه‌هایی از شرم عرفانی وجود دارد. حتی وقتی شعر او یک تصویر محض هم باشد، در همین تصویر‌پردازی رگه‌هایی از آزاداندیشی و آزادمنشی و آزادی دینی دیده می‌شود.

این شاعر با تأکید بر این که در عاشقانه‌ترین شعرهای «سیار» باز  هم اندیشه‌های انقلابی به چشم می‌خورد، گفت: شعر انقلاب یعنی اینکه شاعر ذاتا انقلابی باشد نه اینکه شاعر از یک سری کلمات که از شاخصه‌های شعر انقلاب هستند در نمای شعر به عنوان تزیین استفاده کند. شعر سیار مثل شعرهایی نیست که اندیشه و اعتقادی را فریاد بکشد که خود شاعر به آن معتقد نیست و شعر و زندگی شاعر با هم دوگانه است. ولی سیار همان طور که زندگی می‌کند و همانطور که اعتقاد دارد، شعر می‌گوید و شعر و زندگی‌اش در هم تنیده است من هرچه از سیار دیدم، همان است که از رفتار و منش و زندگی‌اش دیدم و این یگانگی بین شعر و زندگی شاعر است. حالا کار به شاعران دیگر ندارم ولی همین که شاعری با خودش یگانه است و مردم از راه شعر به او می‌رسند و وقتی به او رسیدند حقیقت آن فرد، دورنمای کاذبی نیست، خیلی مهم است.

**با اجازه اساتید کتابشان را در جایزه کتاب سال شرکت دهید

وی در پاسخ به این سؤال که با وجود پیشکسوتان شعر معاصر داریم جایزه دادن به یک جوان شأن جایزه را پایین می‌آورد یا نه اظهار داشت: اصلا این طور نیست. اگر قرار است جایزه به پیشکسوت داده شود بروند از بزرگان تجلیل کنند همان کاری که هر روز انجام می‌دهند. اینجا پاسداشت مقام شعر است نه مقام شاعر و دوستان قرار است داور شعر باشند نه شاعر. اگر این طور است باید ۲۰ شاعر را ردیف کنند و براساس قد و وزن و اخلاق و رفتار آنها را بسنجند و بعد بگویند یک شاعر ۶۵ کیلویی این شاخصه را دارد و یک شاعر ۷۵ کیلویی این شاخصه را.

ارژن تأکید کرد: اگر قرار باشد ما فکر کنیم یک نفر از استادان بزرگ جایزه کتاب سال را ببرد که ما به شأن جایزه برسیم این یک داوری مصلحتی می‌شود و این داوری یا از سر ترحم به استاد است یا ظلم به شاگرد و این خوب نیست. البته مشکلی که جایزه کتاب سال دارد این است که یک سال کتاب خود من تا بخش پایانی رفت و کتاب آقای قزوه و مشفق هم به عنوان دو گزینه دیگر بودند. آن سال به جمع بندی نرسیدند و هیچ یک از کتابها را معرفی نکردند. ای کاش به استادان بگویند اجازه می‌دهید کتاب شما را در بخش مسابقه جایزه کتاب سال قرار دهیم و احتمال دارد کتاب شما مقام نیاورد اگر مقام نیاورد شما ناراحت نمی‌شوید بعد از اینکه پذیرفت، کار داوری را انجام دهند چون کسی که شرکت در یک مسابقه را بپذیرد پذیرفته که حتی ممکن است در آن مسابقه آخر شود.
کانال بله شهرستان ادب
کانال تلگرام شهرستان ادب در کانال شهرستان ادب با ادبیات به روز باشید شهرستان ادب تلگرام

تصاویر پیوست
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
تازه ها
در اخبار نبشته‌است... | شماره بیست و ششم
گزیده اخبار مهم هفته با موضوع کتاب و ادبیات در ایران و جهان به روایت شهرستان ادب

در اخبار نبشته‌است... | شماره بیست و ششم

کیست این پنهان مرا در جان و تن
گزارش مشروح و تصویری سومین روز اردوی بانوان دورۀ هفتم آفتابگردان‌ها

کیست این پنهان مرا در جان و تن

دیوار سکوت | سه رباعی از حمیدرضا مداح
عضو دورۀ هفتم آفتابگردان‌ها

دیوار سکوت | سه رباعی از حمیدرضا مداح

بیدل چگونه در شعر دلبری می‌کند؟
گزارش مشروح و تصویری سومین روز اردوی آقایان دورۀ هفتم آفتابگردان‌ها

بیدل چگونه در شعر دلبری می‌کند؟

آفتاب حُسن | شعری از سیدرضا مؤید
به مناسبت میلاد امام موسی کاظم علیه‌السلام

آفتاب حُسن | شعری از سیدرضا مؤید

عرض تسلیت خدمت سرکار خانم عاطفه شیرمحمدی
پیام تسلیت مؤسسۀ شهرستان ادب

عرض تسلیت خدمت سرکار خانم عاطفه شیرمحمدی

بیشتر
پر بازدیدترین ها
آفتابگردانی‌های «شهرستان ادب» به مازندران رفتند
اردوی آخر از دوره هفتم شعر جوان ویژه آقایان

آفتابگردانی‌های «شهرستان ادب» به مازندران رفتند

شاعری، جدی ترین ساحت انسان است
گزارش مشروح و تصویری اولین روز اردوی آقایان دورۀ هفتم آفتابگردان‌ها

شاعری، جدی ترین ساحت انسان است

نگاه و رویکرد، مهمترین ثروت ما در شعر است
گزارش مشروح و تصویری اولین روز اردوی بانوان دورۀ هفتم آفتابگردان‌ها

نگاه و رویکرد، مهمترین ثروت ما در شعر است

در تحلیل زیبایی‌شناسی شعر لازم نیست به کُنه زیبایی آن برسیم
گزارش مشروح و تصویری دومین روز اردوی بانوان دورۀ هفتم آفتابگردان‌ها

در تحلیل زیبایی‌شناسی شعر لازم نیست به کُنه زیبایی آن برسیم

بحران شعر مدرن، بحران مخاطب
گزارش مشروح و تصویری دومین روز اردوی آقایان دورۀ هفتم آفتابگردان‌ها

بحران شعر مدرن، بحران مخاطب

ده ترانه از ده شاعر جوان آفتابگردان
پروندۀ تخصصی «ترانه‌خوانی»

ده ترانه از ده شاعر جوان آفتابگردان

بیشتر