موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب
Menu
همزمان با ایام فاطمیه در شهرستان ادب

نشست تخصصی «شعر فاطمی» برگزار شد

10 بهمن 1397 16:03 | 1 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 3 رای
نشست تخصصی «شعر فاطمی» برگزار شد

شهرستان ادب: همزمان با ایام فاطمیه، نشست تخصصی یک‌روزه «شعر فاطمی» به میزبانی «شهرستان ادب» برگزار شد. در این جلسه، شاعران جوان آیینی از سراسر کشور حضور داشتند و به بحث و گفتگو درباره شعر و نوحه‌سرایی فاطمی اعم از مدح و مرثیه و ملزومات آن پرداختند. 

حجه‌الاسلام محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، در این نشست توضیحاتی درباره هیئات مذهبی ارائه داد و بر لزوم شناخت شاعران اهل‌بیت از زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) و داشتن تحلیل از منش آن حضرت تأکید کرد و توضیح داد: «تولید محتوای اشعار، به طور مستقیم وظیفه سازمان‌هایی مانند تبلیغات اسلامی یا به طور کلی حاکمیت نیست. بلکه سخن فاخر را باید اندیشمندان جامعه پدید آورند.»

او درباره نقش سازمان تحت مسئولیت خود اظهار داشت: «سازمان‌هایی مانند تبلیغات اسلامی البته وظیفه واسط میان شاعر و اندیشمند را می‌توانند ایفا کنند، مثلاً در قالب برگزاری همین جلسه‌ای که امروز شاهدش هستیم. از این طریق شاعران با اندیشمندانی مرتبط می‌شوند که حرفی قابل‌اعتنا برای گفتن دارند.» او افزود: «متونی مانند نهج‌البلاغه نیز منبعی سرشار برای شاعران است و پر از حرف‌های درخشانی است که با مطالعه آن‌ها می‌توانید آثاری درخشان و جذاب بیافرینید.»

رییس سازمان تبلیغات اسلامی، درباره هیئت‌های مذهبی و حمایت از آن‌ها گفت: «صد هزار هیئت ثبت‌شده داریم، هیئت‌های زیادی هم داریم که اصلاً ثبت نشده‌اند. شعر فاخر نوحه‌ها هم باید در میان معیارهای سازمان تبلیغات برای حمایت از هیئت‌ها وجود داشته باشد.» حجه‌الاسلام قمی تصریح کرد: «شاعری مانند محمدعلی مجاهدی از سازمان تبلیغات هم "سازمان تبلیغات‌تر" هستند چون تبلیغ اسلام را امثال ایشان انجام می‌دهند. باید به ساز و کاری حاکمیتی برای حمایت از این شاعران برسیم.» در ادامه ایشان به انتقادات صریح شاعران جوان درباره عملکرد و انتظارات از سازمان تبلیغات اسلامی با حوصله پاسخ گفت و از شاعران جوان برای یافتن شیوه صحیح حمایت سازمان از شاعران و هنرمندان درخواست نظر کرد.

در نشست شعر فاطمی، همچنین اکبر شیخی، نغمه‌پرداز و شاعر نیز درباره نوحه‌سرایی و نغمه‌پردازی بر اساس دستگاه‌های ایرانی توضیحاتی با ذکر مثال‌های عینی ارائه داد. او توضیح داد: «اگر شاعری می‌خواهد نوحه‌ای بسراید که بر جامعه تأثیرگذار باشد باید کتاب‌های اسلامی دارای منبع معتبر را مطالعه کند و در این زمینه آگاهی لازم را کسب کند سپس به سراغ سرودن شعر نوحه برود. در این صورت با شعری عمیق می‌توان جامعه را به چالش کشید.» شیخی گفت: «در سرودن اشعار و مراثی برای حضرت زهرا (س) ما به مضامینی نظیر کوچه و مصائب آن حضرت اشاره کرده‌ایم اما از بزرگی ایشان کم گفته‌ایم.» محمد صمیمی، شاعر و نغمه‌پردازِ نوحه نیز بر اهمیت «القای معنی در شعر اهل‌بیت» تأکید کرد. 

حاج سعید حدادیان، ذاکر اهل‌بیت نیز برای شاعران جوان توضیحاتی ارائه داد و سپس به صورت کارگاهی نوحه‌ها و اشعار آنان را از نظر نغمه و وزن و سبک و محتوا بررسی و جوانان شاعر را راهنمایی کرد. این شاعر همچنین تقارن ایام فاطمیه با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را اتفاقی مبارک دانست. در کارگاه‌های این نشست، میلاد عرفان‌پور، محمد رسولی و دیگر شاعران، سروده‌های جوانان شاعر را از نظر نغمه و وزن و محتوا نقد و بررسی کردند و برای بهبود این اشعار پیشنهادهایی دادند.

از دیگر شاعران حاضر در این نشست ادبی می‌توان به آقایان جواد حیدری، جواد محمدزمانی، علی‌محمد مودب، محمدمهدی سیار، محمدرضا وحیدزاده، مبین اردستانی، سیدمحمدمهدی شفیعی، رضا ابوذری، علی حقیقی، سیدجعفر حیدری، سیدامیرحسین خوشرو، علی‌رضا رافتی، محمد زوار، علی سلیمیان، مهدی شفیع‌زاده، حجت رجبی، محسن غلامحسینی، تورج گنبدلو، بردیا محمدی، احسان معبودی، شهریار شفیعی، محمد میرزایی بازرگانی، عباس همتی، علی اصغر یزدی، محمدرضا نادعلیان و خانم‌ها راضیه جبه‌داری، ملیحه رجایی، بشری صاحبی، لیلا علیزاده، عاطفه جوشقانیان، سیده فرشته حسینی، سمانه خلف‌زاده، زهرا غفاری و...  اشاره کرد. گفتنی است تابستان امسال نیز شهرستان ادب نخستین اردوی تخصصی شعر «هیئت» را در شهر مقدس مشهد و در قالب دوره‌های آموزشی «آفتاب‌گردان‌ها» به مدت چهار روز برگزار کرد که 150 شاعر موفق مرثیه‌سرا در آن حاضر بودند و از کلاس‌ها و کارگاه‌ها و برنامه‌های متنوع با حضور شاعران و استادان و مدرسان شناخته‌شده کشور بهره بردند. 


همچنین لازم به یادآوری است که «پرونده تخصصی شعر فاطمی» چندسالی است که در سایت شهرستان ادب گشوده شده و به یکی از منابع مطالعاتی دوست‌داران شعرو ادب فاطمی تبدیل شده است.

کانال بله شهرستان ادب
کانال تلگرام شهرستان ادب در کانال شهرستان ادب با ادبیات به روز باشید شهرستان ادب تلگرام

تصاویر پیوست
  • نشست تخصصی «شعر فاطمی» برگزار شد
امتیاز دهید:
نظرات

حامد آوجی
پنجشنبه, 11 بهمن,1397 | 06:08 ق.ظ
فکر کنم تو برادرا اسم حسین رضائیان رو جا انداختید. تو عکسا که هست، پیراهن مشکی و جلزقه سبز

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تازه ها
شمیم | شعری از سیدعلی رکن‌الدین
شمیم مانده از آغوش روی پیرهنی تو

شمیم | شعری از سیدعلی رکن‌الدین

سیری بر ماندگارترین ترانه‌های هوشنگ ابتهاج
یادداشتی از صابره‌سادات موسوی در پروندۀ تخصصی «ترانه‌خوانی»

سیری بر ماندگارترین ترانه‌های هوشنگ ابتهاج

شانزدهمین «ماه‌شعر» آفتابگردان‌ها برگزار می‌شود
با حضور محسن رضوانی، میلاد عرفان‌پور و شعرخوانی سیدعلی رکن‌الدین

شانزدهمین «ماه‌شعر» آفتابگردان‌ها برگزار می‌شود

سنگریزه‌های پرمحتوا | معرفی کتاب «سنگریزه‌های بدون اسم» اثر سیدنوید سیدعلی‌اکبر
یادداشتی از نیلوفر نیک‌بنیاد پروندۀ اختصاصی ادبیات کودک و نوجوان

سنگریزه‌های پرمحتوا | معرفی کتاب «سنگریزه‌های بدون اسم» اثر سیدنوید سیدعلی‌اکبر

لالایی‌؛ نجوای خیال‌انگیز مادرانه
نگاهی به فرم و ساختار لالایی‌های اقوام مختلف؛ یادداشتی از الهام فرجی

لالایی‌؛ نجوای خیال‌انگیز مادرانه

بیشتر
پر بازدیدترین ها
برگۀ مأموریت | معرفی رمان «وریا» اثر سیده‌زهرا محمدی
یادداشتی از سعید داودی در پروندۀ اختصاصی ادبیات کودک و نوجوان

برگۀ مأموریت | معرفی رمان «وریا» اثر سیده‌زهرا محمدی

آمیختگی شعر و موسیقی در ایران، از هزاره‌های دور تا سقوط سلسلۀ ساسانی
یادداشتی از علی جوان‌نژاد در پروندۀ تخصصی «ترانه‌خوانی»

آمیختگی شعر و موسیقی در ایران، از هزاره‌های دور تا سقوط سلسلۀ ساسانی

بیشتر