موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب
Menu
ساعت ۱٠ صبح

«مدرسه رمان» افتتاح می‎شود

13 شهریور 1393 03:07 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 4 با 5 رای
«مدرسه رمان» افتتاح می‎شود

شهرستان ادب: «مدرسه رمانِ» شهرستان ادب، امروز پنج‎شنبه ۱۳شهریور۱۳٩۳  در محلِ موسسه فرهنگی رسما آغاز به کار می‎کند. مراسم افتتاحِ مدرسه رمان با حضورِ  جمعی از اهالی داستان و مسئولانِ فرهنگی از ساعت ۱٠ صبح آغاز می‎شود.

شهرستان ادب از چندی پیش در صدد برگزاریِ نخستین دوره سلسله کارگاه‌های آموزشی رمان با عنوان «مدرسه‌ رمان» بود. این دوره آموزشی  با حضور اساتید برجسته حوزه داستان نویسی و نقد ادبی چون محمدحسن شهسواری، بلقیس سلیمانی و حمیدرضا شاه‎آبادی و با شرکت تعدادی از داستان نویسان جوان به عنوان هنرجو از امروز برگزار می‎شود.

علی‎محمد مودب _مدیرعامل موسسه شهرستان ادب_ و علی‎اصغر عزتی‎پاک _مدیر مدرسه رمان_ دو روز پیش در نشستِ خبریِ «مدرسه رمان» به تشریحِ برنامه‎ها و اهدافِ این دوره‎های آموزشی پرداختند.

سخنان مودب و عزتی‎پاک را به نقل از خبرگزاری‎ها می‎خوانید.

 

علی‎اصغر عزتی‎پاک:
مدرسه رمان شهرستان ادب با ۱۴هنرجو آغاز به کار می‌کند | ۱۱ ماه زمان برای خلق رمان

 

طرح مدرسه سه سال پیش شکل گرفت و برای اینکه شتابی به خرج نداده باشیم و طرح شتابزده نباشد با بسیاری از نویسندگان و متخصصین این حوزه وارد مشاوره شدیم و تجربیات آنها را دریافت کردیم. بسیاری از این متخصصین با ما همکاری کردند و تلاش کردیم  که از همه سلیقه‌ها نیز برای مشاوره استفاده کنیم. 

وی با اشاره به اینکه پیشنهادات خوبی از طرف این افراد به ما رسیده است، گفت: زمانی که نحوه تعامل و ساختار مدرسه رمان شکل گرفت با اساتید مدنظر وارد صحبت شدیم و با 3 نفر از این اساتید به توافق رسیدیم. 

عزتی‌پاک با اشاره به اینکه بلقیس سلیمانی، محمدحسن شهسواری و حمیدرضا شاه‌آبادی به عنوان اساتید اصلی این طرح حضور خواهند داشت، گفت: پس از شناسایی هنرجویان با 121 نفر از آنها تماس گرفته و از آنها رزومه خواستیم که حدود 85 نفر از آنها برای رزومه را ارسال کردند. از بین آنها 60 نفر انتخاب شدند که 45 طرح داستان نیز از این افراد دریافت شد که در نهایت 35 طرح به اساتید اشاره شده انتقال پیدا کرد. 

مدیر دفتر ادبیات موسسه شهرستان ادب افزود: پس از مطالعه آن طرح‌ها توسط اساتید قرار بر این شد که با 14 نفر از آنها قرارداد ببیندیم و آنها وارد موسسه شوند. ما 3 استاد داریم که هر کدام قرار است 4 یا 5 نفر را زیر نظر بگیرند و در طول دوره 9 ماهه که به سه دوره 3 ماهه تقسیم می‌شود به شکل حضوری و یا غیرحضوری باهنرجویان در ارتباط باشیم. 

وی تصریح کرد: در 3 ماهه اول اساتید هر دو هفته یکبار حاضر شده و به اشکال مختلف تلفنی، اینترنتی، و یا حضوری درباره آثار گفت‌وگو خواهند کرد. پس از پایان 3 ماهه اول قرار بر این است که اولین دوره حضوری این افراد در 4 روز برگزار شود که در این 4 روز نشست‌ها و کارگاه‌هایی را در صبح و عصر برای منتخبین این دوره خواهیم داشت. در نشست‌های صبح قرار است که اساتید مدرسه مواردی که هنرجویان به آن نیاز دارند را به آنها آموزش دهیم. 

عزتی پاک با اشاره به اینکه در هر دوره 8 نفر استاد مدعو خواهیم داشت، گفت: این دوره 3 بار تکرار خواهد شدو در دوره سوم 4 روزها اثر نهایی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و اگر اثر آنها نیاز به اصلاح داشت نویسنده‌ها فرصت دارند که به اصلاح اثر خود بپردازند و پس از این دوره واصلاحات کتاب آنها توسط با انتشار موسسات شهرستان ادب منتشر خواهد شد.

مدیر دفتر ادبیات موسسه شهرستان ادب با اشاره به اینکه هدف این دوره تولید اثر می‌باشد، گفت: تلاش داریم که با معرفی نیروهای مستعد به جامعه، به ارتقای دانش آن رمان‌نویسان جوان کمک کنیم. 

وی در پایان گفت: امیدواریم باشیوه‌‌ای که طراحی کرده‌ایم رمان‌های جذاب و شاخصی داشته باشیم که دیگر این نویسندگان جوان از آزمون و خطا عبور کرده و به خلق اثر حرفه‌ای بپردازند. موضوعاتی که از طرف این نویسندگان جوان برای ارائه به اساتید رسیده است شامل آثار اجتماعی، سیاسی، دفاع مقدس و انقلاب است.

 

علی‎محمد مؤدب:
«مدرسه رمان» با آرزوی شنیده شدن صدای ادبیات ایران در جهان شروع به کار می‌کند

روند کار موسسه شهرستان ادب با داستان شروع شد. برخلاف تصور اکثر افراد که فعالیت موسسه را به دلیل شاعر بودن اغلب اعضای موسس این موسسه مختص به شعر می‌دانند، سال نخست فعالیت ما بیشتر به داستان پرداخته شد.

وی افزود: ما احساس کردیم که در حوزه ادبیات خلاء بیشتری وجود دارد و مطالعه و ارتباط گرفتن با داستان از همان سال اول شروع به کار موسسه شهرستان ادب آغاز شد.

مودب با اشاره به اینکه موسسه شهرستان ادب اداره نیست و محصول اراده است، تصریح کرد: دوره‌ای که جمع ما شروع به فعالیت کرد، سخن گفتن از انقلاب مد نبود و بعد از مدتی به گونه‌ای شد که به امید خدا انقلابی بودن در بین جوانان ممتاز ادبیات ما سنت شده است.

مدیر موسسه شهرستان ادب با اشاره به تحقیقات متعدد این موسسه بر روی تجربه‌های خارجی و داخلی برگزاری جلسات آموزش نویسندگی گفت: ما تلاش کردیم که تجربه‌های پراکنده کارگاه‌های رمان و تجربه‌های خارجی این حوزه را مطالعه کنیم و با نهایت همت دوستان تلاش کردیم که کاری در حد و اندازه ملی تعریف کنیم.

وی افزود: ما در سال‌های گذشته نمونه‌هایی را داریم که نویسندگان ما را به خارج بردند و فرصت‌هایی را برای نوشتن به آنها داده‌اند و فضا به گونه‌ای شده است که برخی از این نویسندگان کشور ما رمان‌هایی را به زبان انگلیسی می‌نویسند. آسیب‌شناسی این مسئله بسیار جالب بوده است. زمانی که دیگران برای ما برنامه‌ریزی می‌کنند پس ما هم باید کار را انجام دهیم و این فضا را فراهم کنیم.

مودب تصریح کرد: مدرسه رمان با این آرزو کار خود را شروع می‌کند که روزی برسد که صدای ادبیات ایران در تمام جهان شنیده شود و از فضل خدا این اتفاق بعید نیست.

مدیر موسسه شهرستان ادب گفت: رمان‌نویس ما کسی است که می‌تواند چشمه جدیدی برای گفتن از زندگی باشد.

وی با اشاره به موضوع داستان‌های دریافتی از طرف منتخبان مدرسه رمان موسسه شهرستان ادب، گفت: ما هیچگاه توصیه‌ای برای استفاده از موضوعات خاص توسط این نویسندگان جوان نداشتیم اما بسیاری از موضوعات دریافتی ما در حوزه انقلاب و دفاع مقدس بوده است که نشان از علاقه و کمبودهای ما در این حوزه است.

مودب افزود: مجموع فعالیت‌های ما مبتنی بر کشف است و برای بعد آن برنامه‌ریزی خاصی نداریم. هدف ما بر این است که کسانی که قابلیت خود را نشان داده‌اند، مدرسه رمان فضایی را ایجاد می‌کند که آنان تثبیت شوند.

مدیر موسسه شهرستان ادب با اشاره به اینکه چرخه مداومی در جشنواره‌ها هستند که به دنبال کشف استعدادها هستند، گفت: با همه این اقدامات نگاه ملی به این موضوع وجود ندارد. ممکن است چند بار یک نویسنده یا شاعر در تراز ملی به حوزه‌های مختلف به عنوان برگزیده معرفی شوند. اما مدرسه رمان یکی از این حوزه‌هاست که می‌تواند در پیگیری پیشرفت استعدادها الگوساز باشد.

وی با اشاره به بضاعت کم موسسه شهرستان ادب گفت: در حوزه نشر تلاش داریم که به کتاب این نویسندگان جوان توجه شود و پس از حرفه‌ای شدن آنها خود این افراد تبدیل به یک امتیاز می‌شوند.

 

کانال بله شهرستان ادب
کانال تلگرام شهرستان ادب در کانال شهرستان ادب با ادبیات به روز باشید شهرستان ادب تلگرام

تصاویر پیوست
  • «مدرسه رمان» افتتاح می‎شود
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
تازه ها
آسیمه‌سر | شعری از ناصر حامدی
از کتاب تازه منتشر شدۀ «از تو چه پنهان»

آسیمه‌سر | شعری از ناصر حامدی

هم‌رزم | شعری از سیدحسن مبارز
تقدیم به شهدای فاطمیون

هم‌رزم | شعری از سیدحسن مبارز

سیری بر ماندگارترین ترانه‌های هوشنگ ابتهاج
یادداشتی از صابره‌سادات موسوی در پروندۀ تخصصی «ترانه‌خوانی»

سیری بر ماندگارترین ترانه‌های هوشنگ ابتهاج

شمیم | شعری از سیدعلی رکن‌الدین
شمیم مانده از آغوش روی پیرهنی تو

شمیم | شعری از سیدعلی رکن‌الدین

بیشتر
پر بازدیدترین ها
برگۀ مأموریت | معرفی رمان «وریا» اثر سیده‌زهرا محمدی
یادداشتی از سعید داودی در پروندۀ اختصاصی ادبیات کودک و نوجوان

برگۀ مأموریت | معرفی رمان «وریا» اثر سیده‌زهرا محمدی

آمیختگی شعر و موسیقی در ایران، از هزاره‌های دور تا سقوط سلسلۀ ساسانی
یادداشتی از علی جوان‌نژاد در پروندۀ تخصصی «ترانه‌خوانی»

آمیختگی شعر و موسیقی در ایران، از هزاره‌های دور تا سقوط سلسلۀ ساسانی

تجربۀ کارگاه داستانِ‌ مجید قیصری
به قلم سیدعلی موسوی ویری، لیلا بهرامی، علیرضا عیوضی و الهه هدایتی

تجربۀ کارگاه داستانِ‌ مجید قیصری

سیری کوتاه بر ترانۀ ایران؛ از تصنیف‌های عارف قزوینی تا سروده‌های پس از انقلاب
یادداشتی از نیلوفر بختیاری در پروندۀ تخصصی «ترانه‌خوانی»

سیری کوتاه بر ترانۀ ایران؛ از تصنیف‌های عارف قزوینی تا سروده‌های پس از انقلاب

بیشتر