موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب
Menu
یادداشتی از فرزانه صنوبری

نگاهی به رمان «خواب پلنگ» نوشته «هادی حکیمیان»

17 مرداد 1397 09:09 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 9 رای
نگاهی به رمان «خواب پلنگ» نوشته «هادی حکیمیان»

شهرستان ادب به نقل از وطن امروز: روزنامه وطن امروز به تازگی یادداشتی را با موضوع تازه‌ترین رمان «هادی حکیمیان» یعنی کتاب «خواب پلنگ» منتشر کرده است. این یادداشت را «فرزانه صنوبری» نوشته است که در ادامه می‌خوانید:

تخیل واقعیت در قصر قاجار

   تاریخ، پر از اسم‌های مختلف است، کسانی که قهرمان یا ضدقهرمان بوده‌اند، پادشاهان، انقلابیون، ستمگران، برداررفته‌ها و ... . اما چگونه می‌توان این اسم‌ها را به افراد ملموس برای نوجوانان تبدیل کرد: کسانی که پوست و گوشت داشته باشند، حرف بزنند، غذا بخورند و نگاهی شبیه عمو یا همسایه‌ی دیوار به دیوارمان داشته باشند؟ یکی از راه‌ها برای این جان‌بخشی رمان های تاریخی هستند: روایت حقایق با چاشنی تخیل نویسنده!

   جریان اعدام انقلابی «ناصرالدین‌شاه قاجار» در جشن پنجاهمین سال سلطنتش را همگی شنیده‌ایم. داستان زندگی ناصرالدین شاه و حوادث عصر او را در کتاب‌های تاریخی دوران ناصری می توان یافت و خواند. اما از ضارب شاه، «میرزا رضای کرمانی» چقدر می‌دانیم؟ طلبه‌ی فقیر و جوانی که با شجاعت دست به حذف فیزیکی شاهنشاه ایران زد! چه حوادثی میرزا رضای 38ساله را به این نتیجه رساند که شاه باید کشته شود؟ میرزا چه تفاوتی با سایر مردم زمانه‌ی خود داشت؟ چه شخصیتی داشت و از چه کسانی تاثیر گرفت؟

   «هادی حکیمیان» در هفتمین اثر خود، دوباره خواننده را به کوچه‌های روستای «کوچک‌علی» و «حسین‌علی» و «ننه‌کردی» می‌برد. شخصیت‌های کتاب معروف، تحسین‌شده و جایزه برده‌ی او«باغ خرمالو» از زمان تبعید رضاشاه پهلوی نزدیک یک قرن به عقب پرتاب شده‌اند تا به زمان ترور ناصرالدین‌شاه قاجار برسند و شاهد قتل شاه باشند.

   خواننده نوجوان از دید کوچک‌علی و حسین‌علی با میرزارضا روبرو می شود. میرزا رضا در این رمان دوست پدر کوچعلی است که در ابتدای داستان به روستا می‌آید، اول برای فروش املاک پدری و بعدتر برای تدریس در مکتبخانه‌ی روستای مجاور. مرد خوبی که به تازگی از زندان آزاد شده و رنج بسیار کشیده، رنج‌هایی که پسرها با آن از خلال گوش‌دادن به خاطرات پدر و در جریان سفری با او به شهر آشنا می‌شوند. پدر کوچک‌علی مردی است که یک پلنگ وحشی را با دست خالی اسیر می‌کند، اما نمی‌تواند حقش را از کدخدا و شاهزاده‌ی ظالم حاکم شهر بگیرد؛ گویا این وضعیت تمام طبقه‌ی فرودست ایران در زمانه‌ی ناصری است. اما در همین عصر، میرزارضای کرمانی خود را آماده‌ی رویارویی با پلنگ وحشی نشسته بر جایگاه شاهی می‌بیند وکوچکعلی، شخصیت اصلی کتاب باغ خرمالو و خواب پلنگ، نقشی خطیر در نقشه‌ی میرزا رضا دارد.

کتاب «خواب پلنگ»، میرزا رضا را در اواخر دهه‌ی چهلم زندگیش از لابلای صفحات تاریخ بیرون می‌کشد، گرد و غبار ناآشنایی را از چهره‌اش پاک می‌کند و اورا در مقابل خواننده ی نوجوان می‌نشاند، تا با لحنی پدرانه از زندگیش بگوید. خواب پلنگ به شخصیتی که فقط با اسمش برای نوجوان ایرانی آشناست، جان می‌دهد و نوجوان هوشمند ایرانی را به مرحله‌ی درک و همدردی با میرزارضا می‌رساند. تازه‌ترین رمان هادی حکیمیان با داستانی استعاری عمق بیچارگی ملتی را در زمان ناصری به تصویر می‌کشد اما در عین ناامیدی،  امید و راه چاره را هم نشان می‌دهد.

    این کتاب برای تمام نوجوانان ایران که دوست‌دار اتفاقات مهم تاریخ سرزمینشان هستند جذاب و خواندنی است.

گفتنی‌ست خواب پلنگ هم مثل دو رمان موفق دیگر هادی حکیمیان («برج قحطی» و «باغ خرمالو») توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شده‎است.


کانال بله شهرستان ادب
تصاویر پیوست
  • نگاهی به رمان «خواب پلنگ» نوشته «هادی حکیمیان»
امتیاز دهید:
نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

تازه ها

 

دنیای متهوّر و وحشت‌آور نو | داستانی از محمدقائم خانی
در یک‌شنبه‌های داستان شهرستان ادب خوانده شد:

دنیای متهوّر و وحشت‌آور نو | داستانی از محمدقائم خانی

خدای «به نام یونس» حقیقی است
یادداشتی از قدسی خان‌بابایی

خدای «به نام یونس» حقیقی است

غم تازه را بیمی از باستان نیست! | یادداشتی از نیلوفر بختیاری
نگاهی بر مجموعه‌قصیدۀ «سیاه‌مست سایۀ تاک» اثر مرتضی امیری اسفندقه

غم تازه را بیمی از باستان نیست! | یادداشتی از نیلوفر بختیاری

ایمان بیاورید | شعری از سودابه مهیجی
در ستایش امام محمد باقر علیه‌السلام به مناسبت شهادت ایشان

ایمان بیاورید | شعری از سودابه مهیجی

بیشتر

پر بازدیدترین ها

پر بحث ترین ها