موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب
Menu
رستاخیز ادبیات در اندوه فاجعۀ منا

روایت جلال آل احمد از «حج»، «آل سعود» و «مِنا»

05 مهر 1394 07:09 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 4.71 با 14 رای
روایت جلال آل احمد از «حج»، «آل سعود» و «مِنا»

شهرستان ادب: در صفحات قبلی شهرستان ادب از رستاخیز شعر همراه با اندوه فاجعۀ خونین منا سخن گفتیم، حال در ستون داستان باید از «رستاخیز روایت» آن‎هم با قلم بزرگ داستان‎نویس هوشمند و هوشیار این سرزمین یعنی «جلال آل احمد» در کتاب  «خسی در میقات» سخن بگوییم. «خسی در میقات» از معروف‎ترین سفرنامه‎های حج است که سال‎ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۴۳ نوشته شده است. اهمیت این سفر و این سفرنامه به جز روایت دقیق حج و اوضاعش در آن روزگار، روایت آغاز فصل جدید زندگی نویسنده نیز هست. فصلی که با گذر آل احمد از کوچه‎های تاریک روشنفکریِ کفرآمیز و رسیدن به روشنای ایمان و آگاهی است. دکتر علی شریعتی در اینباره می‎گوید «اگر کسی ادوار زندگی آل احمد را نداند و آل احمدِ خسی در میقات را با آل احمدِ سال های 24 و 25 -که توده‎ای شده بود- مقایسه کند، نمی‎تواند بپذیرد نویسندۀ سفر نامۀ حج، همو باشد.».

نخست وبلاگ «آبگینه» این رستاخیز ادبی را در مطلبی فرا یاد آورد:

 51 سالِ قبل!

     «...چاره‌ای نیست جز این‌که بگوییم، سعودی‌ها لیاقتِ ادارۀ این مشاهد را ندارند؛ «مدینه» و «مکّه» را باید از زیرِ نگینِ این حضرات بیرون کشید و دو شهرِ بین‌المللیِ اسلامی اعلام کرد...»


باری، با تورق برگ‎های دیگر کتاب «خسی در میقات» باز هم سطرهایی از این دست و رستخیزهایی مرتبط با فاجعۀ منا، بی کفایتی آل سعود و پیشنهاد مدیریتی نوین با حضور کشورهای اسلامی دیده می‎شود. از جمله:

«چاره‌ای نیست جز بین‌المللی کردن این «مشاهد»؛ - مکه و مدینه و عرفات و منا- و اداره آن‌ها را در اختیار هیئت مشترکی از نمایندگان ملل مسلمان گذاشتن و از اختیار عرب سعودی درآوردن و از محل درآمد حج، مخارجش را تأمین کردن و به‌جای پلیس و شرطه سعودی، راهنما از هر ملتی گذاشتن؛ و جواز دادن به مراسم خاص هر یک از مذاهب و باج راه را برداشتن...»


و در جای دیگر، بسیار دقیق‎تر و عجیب‎تر می‎نویسد:

«باز امروز از یک بعدالظهر آمادۀ راه افتادن بودیم. از منی به مکه. بساط جمع‎شده و آماده. عده‎ای زود جنبیدند و پیاده یا سواره رفتند. ولی ما ماندیم... از منا تا مکه راهی نیست. ولی این بسته‎شدن راه‎ها عذابی است. هیچکاریش هم نمی‎توان کرد. جز گستردن جاده. که سعودی‎ها همتش را ندارند. ...»


کانال شهرستان ادب در پیام رسان ایتا کانال بله شهرستان ادب کانال تلگرام شهرستان ادب
تصاویر پیوست
  • روایت جلال آل احمد از «حج»، «آل سعود» و «مِنا»
امتیاز دهید:
نظرات

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.