موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب
Menu
دوازدهمین پرونده‌کتاب سایت شهرستان ادب

پرونده‌کتاب «کجا بودی الیاس» در سایت شهرستان ادب گشوده شد

06 دی 1397 12:00 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 5 با 1 رای
پرونده‌کتاب «کجا بودی الیاس» در سایت شهرستان ادب گشوده شد

شهرستان ادب: دیروز، پنجم دی‌ماه، سالگرد عملیات کربلای چهار بود. عملیاتی که در سال 1365 انجام شد و با شکست مواجه شد. لو رفتن این عملیات منجر به شهادت تعداد زیادی از رزمندگان ما شد که برخی منابع تعداد آن‌ها را حداقل هزارتن برشمرده‌اند.

سی‌سال بعد از عملیات کربلای چهار، اجساد مطهر 175 شهید غواص در منطقۀ ابوفلوس عراق کشف شد که با دستان بسته به شهادت رسیده بودند. تشییع پیکر این شهدا در سال 1394 یکی از پرشکوه‌ترین مراسمی بود که تاکنون برگزار شده بود. تألم جمعی مردم از این کشف ناگهانی، بار دیگر فرهنگ شهادت را در یاد و خاطرۀ شهر زنده کرد. شهدایی که زنده‌به‌گور شده بودند، با دست‌های بسته... .

کشف اجساد مطهر این شهدا بازخوردهای متفاوتی در میان قشر هنرمند داشت. عده‌ای با قلم و دست و زبان به انعکاس این حادثه پرداختند. شعرهایی در این خصوص منتشر شد، تابلوهای نقاشی کشیده شد و داستان‌هایی نگاشته شد. مؤسسۀ شهرستان ادب نیز در سال 95 کتابی با نام «کجا بودی الیاس» منتشر کرد که شامل داستان‌هایی از نویسندگان مختلف با موضوع شهدای غواص بود. این کتاب با 12 داستان خود توانست به‌سرعت خوانده و دیده شود و حادثۀ شهدای غواص کربلای چهار را، به ثبت برساند.

سایت شهرستان ادب نیز در سالگرد عملیات کربلای چهار، دوازدهمین پرونده‌کتاب خود را به کتاب «کجا بودی الیاس» اختصاص داده است و یاد و خاطرۀ شهدای این عملیات،‌ به‌خصوص شهدای غواص را گرامی داشته است.

این پرونده اکنون شامل چند یادداشت و خبر است و طی روزهای آینده نیز با مطالب تازه‌ای به‌روز خواهد شد.

شما برای مطالعۀ مطالب این پرونده می‌توانید به صفحۀ اختصاصی آن نیز مراجعه کنید:

صفحۀ اختصاصی پرونده‌کتاب «کجا بودی الیاس»

کانال شهرستان ادب در پیام رسان ایتا کانال بله شهرستان ادب کانال تلگرام شهرستان ادب
تصاویر پیوست
  • پرونده‌کتاب «کجا بودی الیاس» در سایت شهرستان ادب گشوده شد
امتیاز دهید:
نظرات

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.