موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب
Menu
در سالروز تولد بانوی شعر انقلاب

بازگشایی پرونده‌پرتره طاهره صفارزاده

03 آبان 1396 23:43 | 0 نظر
Article Rating | امتیاز: 4.4 با 5 رای
بازگشایی پرونده‌پرتره طاهره صفارزاده

شهرستان ادب: همزمان با بیست‌وهفتم آبان، سالروز تولد بزرگ‌بانوی شاعران انقلاب زنده‌یاد استاد دکتر «طاهره صفارزاده»، پرونده‌پرترۀ اختصاصی ایشان در سایت شهرستان ادب بازگشایی می‌شود.

در «پرونده‌پرترۀ طاهره صفارزاده» سایت شهرستان ادب تا کنون یادداشت‌ها و مقالاتی چون «خدا و شعر»، «صفّارزاده؛ طاهرۀ تکلم باران‎ها»، «وجه بین المللی شعر طاهره صفارزاده»، «طاهره صفارزاده؛ نوآوری و آن فلاپی صورتی»،  «طاهره صفارزاده؛ در پیشواز صلح»، «روزهای زندگیِ طاهره صفارزاده»، «انقلاب در شعر طاهره صفارزاده» «از آیوآ تا آیات | گذری بر سوابق مبارزاتی طاهره صفارزاده در روزهای پیش از انقلاب»، «شعرهای طاهره صفارزاده پاسخی به ترامپ»، «نور و ظلمت در اشعار طاهره صفارزاده»  از شاعران و نویسندگانی چون «سیدعلی صالحی»، «علی‌محمد مودب»، «عصمت زارعی»، «محمدرضا وحیدزاده»، «رؤیا رسولی»، «نعیمه آقانوری»  و ... منتشر شده است. «مصاحبه با دکتر احمد تمیم‌داری درباره طاهره صفارزاده» از جمله مطالب اختصاصی پرونده پرتره سایت شهرستان ادب است. همچنین این پرونده هم با انتشار گزیده‌ای از بهترین و مهم‌ترین شعرهای زنده‌یاد صفارزاده همراه بوده است که از این میان می‌توان به «صوت شعرخوانی زنده‎یاد طاهره صفارزاده در شب‎های شعر گوته» ، «"سفر سلمان"، شاهکار شعریِ طاهره صفارزاده»  و... اشاره کرد.

همزمان با بازگشایی این پرونده، مطالب تازه‌تری در سایت شهرستان ادب با موضوع زنده‌یاد صفارزاده منتشر خواهد شد. برای مطالعه مطالب این پرونده به صفحۀ ویژه طاهره صفارزاده در سایت شهرستان ادب مراجعه کنید:
پرونده پرتره طاهره صفارزاده


گفتنی‌ست طاهره صفارزاده، شاعر، نویسنده، محقق و مترجم قرآن در ۲۷ آبان سال ۱۳۱۵ در سیرجان به دنیا آمد. وی در 6 سالگی تجدید و قرائت و حفظ قرآن را در مکتبخانه محل زندگی خود آموخت و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کرمان گذراند. صفارزاده نخستین شعرش را در 13 سالگی سرود و اولین جایزه شعر را که یک جلد دیوان جامی بود در چهارم دبیرستان به پیشنهاد دکتر باستانی پاریزی که آن زمان از دبیران دبیرستان بهمنیار بود، از رئیس آموزش و پرورش استان دریافت کرد. تحصیلات دانشگاهی صفارزاده در رشته زبان و ادبیات انگلیسی است. وی مدتی به عنوان مترجم متون فنی در شرکت نفت کار کرد و به دنبال یک سخنرانی در اردوی تابستانی فرزندان کارگران مجبور به ترک کار شد.

صفارزاده برای ادامه تحصیل به انگلستان و سپس به آمریکا رفت و در دانشگاه آیوا هم در گروه نویسندگان بین‌المللی پذیرفته شد و هم به کسب درجه MFA نایل آمد (MFA درجه‌ای مستقل است که به نویسندگان و هنرمندانی که داوطلب تدریس در دانشگاه باشند اعطا می‌شود و نویسندگان به جای محفوظات و تاریخ ادبیات به آموختن و نقد به صورت تئوری و عملی و ... می پردازند). صفارزاده پس از تحصیلات در خارج کشور در سال 1349 به استخدام دانشگاه ملی (شهید بهشتی) درآمد. وی پایه‌گذار آموزش ترجمه به عنوان علم و برگزارکننده نخستین نقد علمی ترجمه در دانشگاه‌های ایرانی محسوب می‌شود. وی در زمینه شعر و شاعری به دلیل مطالعات و تحقیقات ادبی، به معرفی زبان و سبک جدیدی از شعر با عنوان شعر طنین توفیق یافت و در آغاز انقلاب اسلامی به کمک نویسندگان سرشناس کشور به تاسیس مرکزی به نام کانون فرهنگی نهضت اسلامی اقدام کرد.

دکتر طاهره صفارزاده، پس از انقلاب اسلامی از سوی همکاران خود در دانشگاه شهید بهشتی به عنوان رئیس دانشگاه و نیز رئیس دانشکده ادبیات انتخاب شد. همزمان با سرپرستی دانشکده ادبیات طرح بازآموزی دبیران را به اجرا درآورد. به سرپرستی صفارزاده برای نخستین‌بار برای کلیه رشته‌های عملی دانشگاه‌ها کتاب به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و روسی تالیف شد.

دکتر صفارزاده در سال 1371 از سوی وزارت علوم و آموزش  عالی استاد نمونه اعلام شد و در سال 1380 پس از انتشار ترجمه «قرآن کریم» به افتخار عنوان خادم القرآن نایل شد.

وی در ماه مارس 2006 همزمان با برپایی جشن روز جهانی زن از سوی سازمان نویسندگان آفریقا و آسیا به عنوان شاعر مبارز و زن نخبه و دانشمند مسلمان برگزیده شد.

از طاهره صفارزاده تا کنون علاوه بر مقالات و مصاحبه‌های علمی و اجتماعی، بیش از 14 مجموعه شعر و 10 کتاب ترجمه یا نقد ترجمه در زمینه‌های ادبیات، علوم، علوم قرآنی و حدیث منتشرشده و گزیده سروده‌های او به زبان‌های گوناگون جهان ترجمه شده است. وی در سال 1387 به علت بیماری تحت عمل جراحی قرار گرفت و چند ماه پس از آن در حالت کما در بیمارستان بستری شد. طاهره صفارزاده چهارم آبان 1387 درگذشت

کانال شهرستان ادب در پیام رسان ایتا کانال بله شهرستان ادب کانال تلگرام شهرستان ادب
تصاویر پیوست
  • بازگشایی پرونده‌پرتره طاهره صفارزاده
امتیاز دهید:
نظرات

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.